Wybór tablic interaktywnych

Data utworzenia: 22/05/2013 / Autor: admin / Kategoria: Tablice interaktywne

tablica_interaktywna Tablice interaktywne to nowoczesne i niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Wyglądem przypominają zwykłe tablice, które znajdują się w każdej szkolnej klasie, a jednak dzięki możliwości łączenia działań wykładowcy i słuchacza stanowią idealnie rozwiązanie edukacyjne nie tylko w szkołach, ale także podczas konferencji czy seminariów. Tablica interaktywna nie działa samodzielnie. Do jej pracy potrzebny jest komputer i projektor multimedialny.  Projektor jest źródłem obrazu, rzuca obraz z komputera na powierzchnię tablicy interaktywnej, tym samym umożliwia wyświetlanie dowolnej treści takiej jak strony WWW, zdjęcia, filmy, dokumenty  Microsoft Office (na tablicy widać dokładnie to samo, co jest na ekranie komputera). Tablica interaktywna działa jak wysokiej klasy ekrany dotykowe, na których nauczyciele i uczniowie mogą pracować jak na zwykłej tablicy: mogą pisać, podkreślać i robić uwagi na dowolnej aplikacji, zdjęcia, grafiki, filmu. Prowadzący czy uczestnik prezentacji, stojąc przy tablicy może obsługiwać dowolny program uruchomiony w komputerze przy pomocy pióra, palca lub innego urządzenia obsługiwanego przez tablicę interaktywną. Dzięki temu urządzeniu lekcje i prezentacje stają się ciekawsze, a przekaz wykładowcy bardziej zrozumiały dla odbiorców.

Podstawowe funkcje tablicy interaktywnej:

  • Sterowanie komputerem,
  • prezentowanie materiałów multimedialnych,
  • możliwość selektywnego ujawniania informacji na prezentowanym materiale,
  • tworzenie quizów, sondaży – funkcja pozwala na przeprowadzenie sprawdzenia poziomu przyswojenia przekazywanej wiedzy poprzez tworzenie różnego rodzaju testów (testy wielokrotnego wyboru, odpowiedzi otwarte i inne). Ta funkcja pozwoli także zorganizować głosowanie lub automatyczne sprawdzanie obecności,
  • rozpoznawanie narysowanych odręcznie kształtów i przekształcanie ich na figury geometryczne. Dzięki posiadaniu wbudowanej bazy figur i funkcji trygonometrycznych, świetnie sprawdza się tablica na lekcjach matematyki,
  • robienie notatek (odręcznych) do prezentowanego materiału multimedialnego (np. bezpośrednio na pojedynczych kadrach filmu),
  • zachowywanie notatek wykonanych przy pomocy tablicy w plikach Office (Word, Excel, PowerPoint),
  • zapisywanie materiału powstałego na tablicy w czasie zajęć w postaci pliku (rysunek, strona internetowa, dokument PDF),
  • zapisywanie wszystkich czynności wykonywanych na ekranie do pliku AVI (wideo z dźwiękiem)

Tablice interaktywną można montować na ścianie lub umieścić na specjalnym stojaku. Używane są zazwyczaj w klasach na wszystkich poziomach edukacji, pomieszczeniach interaktywnych firm, pomieszczeniach używanych do szkoleń jak również studiach telewizyjnych.

tablica interaktywna

Obecne na rynku tablice interaktywne różnią się przede wszystkim technologią wykonania. Najpopularniejszymi technologiami są: pozycjonowanie w podczerwieni, elektromagnetyczna, rezystancyjna. W zależności od użytej technologii, tablica multimedialna może być obsługiwana za pomocą palca lub specjalnego pisaka.

Technologia pozycjonowania w podczerwieni

W tym przypadku pozycjonowanie palca odbywa się z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego. W ramie tablicy znajdują się diody i czujniki podczerwieni, tworząc aktywną siatkę z promieni IR. Pisak zbliżony do powierzchni tablicy zasłania parę dioda-czujnik w poziomie oraz parę dioda-czujnik w pionie przerywając bieg promieni – na tej podstawie jest ustalana pozycja pisaka. Tablice IR są technologicznie najbezpieczniejszym zakupem dla edukacji. Główną zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności stosowania specjalnych pisaków. Po tablicy można pisać nawet palcem. Ponadto można zastosować ekran tylnej projekcji, w którym obraz z projektora nie jest zasłaniany przez użytkownika tablicy. Wadą tej technologii jest to, że diody IR i czujniki podczerwieni mogą ulec uszkodzeniu czy tylko zabrudzeniu – powoduje to problemy w działaniu tablicy („martwe” piksele). Problemy z działaniem  tablicy mogą też pojawiać się przy zmianie warunków oświetlenia tablicy. Tablice IR charakteryzują się niską rozdzielczością. Powierzchnia tablicy jest całkowicie odporna na uszkodzenia mechaniczne (ewentualne uszkodzenie nie wpływa na działanie tablicy). Powierzchnia tablicy jest matowa, nie powoduje refleksów przy projekcji.

Technologia elektromagnetyczna

W technologii elektromagnetycznej wykorzystywane jest zjawisko odkryte w 1831 r. przez M. Faradaya. Jego doświadczenia wykazały, że zmienne w czasie pole magnetyczne powoduje powstanie prądu elektrycznego w zamkniętym obwodzie elektrycznym umieszczonym w tym polu. Zmienne pole elektromagnetyczne może być emitowane przez matrycę (siatkę) przewodów umieszczonych pod powierzchnią tablicy, a prąd indukcyjny pojawi się w obwodzie elektrycznym umieszczonym w pisaku. Jest to  tablica elektromagnetyczna aktywna. W tablicach aktywnych emisja promieniowania elektromagnetycznego odbywa się całą jej powierzchni, co jest niewątpliwą wadą tych urządzeń. W innych rozwiązaniach zmienne pole wytwarza pisak, natomiast prąd indukcyjny powstaje w tablicy. Tutaj mamy do czynienia z tablicą elektromagnetyczną pasywną. Emisja promieniowania jest tu minimalna (elementem aktywnym jest pisak o bardzo małej mocy). Zaletą tablic elektromagnetycznych jest ich duża rozdzielczość, duża prędkość, pewność działania w każdych warunkach. Powierzchnia tablicy odporna na uszkodzenia. Zaletą tej technologii jest możliwość pracy bez konieczności dotykania powierzchni (tablica działa gdy zbliżymy pisak już na odległość 1cm). Przypadkowe dotknięcie tablicy ręką nie powoduje przesunięcia wskaźnika, jak ma to miejsce w technologii pozycjonowania w podczerwieni. Niestety musimy uważać, aby nie zgubić dołączonego pisaka i pamiętać o jego ładowaniu.

Tablice interaktywne z powierzchnią rezystancyjną

W przypadku tych tablic interaktywnych na powierzchni tablicy rozciągnięta jest membrana. Pod wpływem nacisku deformuje się i dotyka przewodzącej powierzchni, która znajduje się pod nią. Współrzędne punktu, który został dotknięty określony jest elektronicznie. Tablica interaktywna tego typu nie wymaga specjalnych pisaków, można na niej pisać nawet palcem.

Tablice interaktywne wykorzystują różne technologie. Jedne wymagają specjalnych, zasilanych bateryjne pisaków, inne umożliwiają pracę nawet przy wykorzystaniu palca. Jedne mają lepszą inne gorszą rozdzielczość. Jedne wytwarzają pole elektromagnetyczne, stanowiące pewne niebezpieczeństwo dla korzystających z nich użytkowników. Niezależnie jednak od tych różnic najważniejszym dla użytkownika parametrem tablicy interaktywnej jest jej wielkość. Im większa jest tablica tym prezentacja może być skierowana do większej liczby słuchaczy.

 

Tagi: , ,