Rodzaje tablic interaktywnych

Data utworzenia: 30/08/2011 / Autor: admin / Kategoria: Tablice interaktywne

Tablica interaktywna jest urządzeniem współdziałającym z komputerem i projektorem multimedialnym. Dzięki takiemu połączeniu, możemy sterować pracą komputera za pomocą specjalnego pióra, palca czy też dowolnego wskaźnika (zależy od rodzaju tablicy), na całej powierzchni tablicy. Daje nam to praktycznie nieograniczone możliwości wykorzystania tej techniki w edukacji.

 Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów tablic interaktywnych. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

  •  Tablicę w technologii podczerwieni można obsługiwać za pomocą palca, dowolnego wskaźnika. Ważną zaletą jest, to że tablica będzie funkcjonować nawet po wywierceniu otworu w jej powierzchni. Najbardziej wrażliwym miejscem tablic na podczerwień jest ich rama, gdyż to właśnie tam umieszczona jest cała elektronika. 
  • Tablice elektromagnetyczne obsługiwane są za pomocą specjalnego pisaka. W powierzchni tablicy zatopiona jest specjalna siatka, która pozwala przy wykorzystaniu pisaka zlokalizować miejsce, w którym dotykamy tablicy. Zaletą tych tablic jest możliwość pracy na tablicy bez dotykania jej powierzchni. Wada polega na tym, że nie możemy zgubić pisaka i musimy pamiętać aby go naładować. Dodatkowo przy poważnym uszkodzeniu powierzchni tablicy (wywiercenie otworu, głębokie zarysowanie) tablica przestaje poprawnie funkcjonować.
  • Tablice dotykowe (rezystancyjne) obsługiwać można bez żadnych specjalnych i dodatkowych pisaków. Wadą jest fakt, że powierzchnia takich tablic nie jest odporna na uszkodzenia.

 

Tagi: