Parametry wizualizerów

Data utworzenia: 28/05/2013 / Autor: admin / Kategoria: Wizualizery
Wizualizer

WizualizerWspółczesna szkoła dysponuje wieloma pomocami naukowymi ułatwiającymi proces nauczania. Uczniowie jednak cały czas stawiają nauczycielom coraz to większe wymagania, chętnie widząc na lekcjach różnego rodzaju innowacje. Dobry nauczyciel sięga jak najczęściej po nowoczesne środki dydaktyczne. Laptop, rzutnik multimedialny to już standardowe wyposażenie nie tylko pracowni komputerowych. Wizualizer (kamera dokumentowa) jest coraz częściej wykorzystywany w procesie nauczania. Wizualizer to urządzenie multimedialne, które łączy w sobie funkcje skanera, kamery i rejestratora dźwięku. Obraz, który uzyskujemy z tego urządzenia może być na żywo transmitowany na ekran projekcyjny, tablicę interaktywną (z użyciem projektora) lub ekran komputera (laptopa). Obraz można jednocześnie zapisywać na dysk twardy komputera celem późniejszego odtworzenia.
Wizualizer składa się z małej kamery cyfrowej umieszczonej na wysięgniku; dzięki temu, że wysięgnik jest elastyczny, kamerę można skierowanej praktycznie na każdy obiekt lub jego część. Większość wizualizerów wyposażonych jest w lampy, które mogą oświetlać prezentowany przedmiot. Obiektem tym może być dowolny przedmiot: zapisana kartka papieru, zdjęcie, nieruchomy obiekt 3D,  ruchomy obiekt (np. owad). Ograniczenia wprowadza tutaj tylko wyobraźnia nauczyciela robiącego prezentację.  Wizualizery idealnie nadają się do współpracy z mikroskopem. Wystarczy połączyć urządzenie do mikroskopu za pomocą specjalnej przystawki, aby uczniowie w całej klasie mogli oglądać na dużym ekranie omawiany przedmiot.

Wybór wizualizera nie jest trudny jeśli wiemy dokładnie czego od niego oczekujemy. Poniżej przedstawiam najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę dokonując zakupu urządzenia:

Rozdzielczość wyjściowa

Obecnie standardem jest rozdzielczością XGA czyli 1024×768. Urządzenie z najwyższej półki oferują lepszą jakość WXGA (1280×800) lub SXGA (1280×1024). Warto zwrócić uwagę na to, że im wyższa rozdzielczość tym więcej szczegółów można uzyskać na obrazie przesyłanym z urządzenia. Ale z drugiej strony nie ma sensu wybierać urządzenia z lepszą rozdzielczością, gdy dysponujemy projektorem o niższej rozdzielczości.

Częstotliwość odświeżania

Wizualizer przekazuje obrazy w postaci zdjęć (klatek) przesyłanych z określoną szybkością. Częstotliwość odświeżania to ilość klatek, które urządzenie przesyła w ciągu sekundy. Parametr wyrażany jest w jednostce FPS (frames per second – ilość klatek na sekundę). Im więcej klatek, tym otrzymany obraz jest bardzie płynny, jest mniej smużenia a ponadto mniej męczy wzrok. Jeżeli zatem urządzenie będzie służyło do prezentacji obiektów nieruchomych ten parametr można sobie pominąć. Jest on ważny tylko przy prezentacjach obiektów ruchomych. Przeciętna wartość tego parametru w typowych wizualizerach wynosi 20-30 FPS.

Zoom cyfrowy i optyczny

Niektóre wizualizery wyposażone są w obiektywy zmiennoogniskowe. Dla tych urządzeń podaje się parametr określany fachowo jako zoom optyczny (zbliżenie optyczne). Wartość zoom informuje nas ile razy możemy zwiększyć ogniskową w obiektywie. Zoom optyczny działa na podobnej zasadzie jak lornetka. Odpowiednie ułożenie soczewek w kamerze sprawia, że możemy przybliżyć obraz. Wykorzystując zoom optyczny zdjęcie nie traci na jakości. Zoom cyfrowy to tak naprawdę programowe „rozciągnięcie” obrazu zarejestrowanego na matrycy kamery. Takie powiększenie powoduje pogorszenie jakości obrazu i równie dobrze można je wykonać na komputerze. Zatem używanie zoom-u cyfrowego daje nam jedynie pozorne przybliżenie i jest to sztuczne powiększenie tworzone przez procesor w kamerze.

Oświetlenie

Każdy wizualizer wyposażony jest w lampy na elastycznych wysięgnikach, dzięki którym oświetlany jest badany obiekt. W niektórych urządzeniach montowane jest również podświetlenie dolne, dzięki któremu można oświetlać obiekt z dołu i w ten sposób prezentować materiały przezroczyste np. zdjęcia  RTG. Jeżeli urządzenie nie jest wyposażone w takie podświetlenia, a użytkownik go potrzebuje, może sobie dokupić opcjonalne podświetlenie tzw. lightbox.

Rodzaje złącz zewnętrznych

Wizualizer współpracuje z zewnętrznymi urządzeniami poprzez porty. Standardowo urządzenie wyposażone jest w złącza VGA (D-SUB15), Composite Video, S-Video, Audio. W większości zastosowań są one wystarczające. Jednak gdy odległość wizualizera od projektora (komputera) jest znaczna, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że im dłuższe kable VGA tym większe zakłócenia docierają do odbiornika (projektora). Sygnał analogowy przesyłany złączem VGA DSUB jest bardzo podatne na zakłócenia i na długich kablach następuje duże straty sygnału i tym samym pogorszenie jakości obrazu. W takich przypadkach dobrze byłoby, aby wizualizer wyposażony był w złącze cyfrowe DVI. Poprzez to złącze można przesyłać na znaczne odległości sygnał bez strat.

kamera

Wybór wizualizera nie nastręcza więc zbytnich problemów. Parametry urządzenia są podobne jak parametry aparatu fotograficznego czy też kamery cyfrowej. Nie dziwi to przecież, gdyż zasadniczym elementem wizualizera jest kamera internetowa. Cena urządzenia jak na jego możliwości też jest przystępna. Stąd popularność tych urządzeń. Wizualizery pozwalają na znaczne urozmaicenia zajęć w szkole. Zwiększają   motywację uczniów do większego zaangażowania się w proces nauki.

Tagi: , ,