Mobilne tablice interaktywne

Data utworzenia: 11/06/2013 / Autor: admin / Kategoria: Tablice interaktywne

      Standardowa tablica interaktywna kojarzy się przed wszystkim z fizyczną tablicą o dużej powierzchni.  Taka tablica jest  raczej mało mobilna. Co zatem mamy na myśli mówiąc o tablicy przenośnej ? .  Tablica mobilna to taka,  którą można bezproblemowo przenieść w dowolne miejsce – na terenie szkoły lub poza nią.  Zatem nie chodzi nam o tablice umieszczone na statywie wyposażonym w wózek, które co najwyżej można przemieścić z jednej klasy do drugiej.  Chodzi o prawdziwie przenośne urządzenia, które można zapakować do niewielkiej torby i jechać z nią na prezentację.

Elementem, który wydawać by się mogło nie pozwala na uczynienie jej mobilnej jest  sama tablica – jest wymiary. Ale czy ta fizyczna tablica jest potrzebna aby można było uzyskać funkcje takie jak ma prawdziwa tablica interaktywna. Otóż ta fizyczna tablica nie jest wcale potrzebna.  Bo przecież do prezentacji można użyć dowolnej płaskiej powierzchni np. zwykłej ściany.  Ale przecież standardowe tablice interaktywne to nie są zwykłe tablice – one są przecież aktywne – one zbierają informację o położeniu pióra. Zatem tablice mobilne, które będą wykorzystać do prezentacji przykładowo zwykłą ścianę muszą mieć inny mechanizm ustalania położenia pióra.  W praktyce stosuje się dwie technologie do produkcji tablic interaktywnych mobilnych:

  • tablice interaktywne z kamera,
  • tablice interaktywne na podczerwień/ultradźwięki (z modułem przy obrazie z pojektora)

Tablica z kamerą

projektor_z_kamera

Do jej pracy potrzebny jest projektor i dowolna nie-odblaskowa powierzchnia (zwykła tablica szkolna, płyta laminowana lub ściana). Na tej powierzchni wyświetlany jest obraz z komputera/laptopa za pomocą projektora multimedialnego. Dodatkowo na projektorze umieszcza się specjalną kamerę. Kamera obserwuje ruch bezprzewodowego pióra elektronicznego i przesyła informację o aktualnym położeniu pióra do komputera za pomocą kabla USB. Resztę robi dołączone oprogramowanie, które pozwala na pracę pióra elektronicznego w trybie myszy. To oprogramowanie graficzne ma wiele funkcji przydatnych podczas prowadzenia zajęć z uczniami lub prezentacji w firmie: pisanie, zaznaczanie, wymazywanie, przeciąganie, powiększanie (lupa), podświetlanie, itp. Istnieje również możliwość zapamiętania treści ekranu i jego wydrukowania. Jak więc widać oprogramowanie umożliwia to co oferuje oprogramowania dołączone do standardowej tablica interaktywnej. O jakości całego urządzenia decyduje tutaj zainstalowana kamera. Im lepsze ma parametry tym dokładność tablicy jest wyższa. Kamera podłączona jest do komputera poprzez złącze USB – poprzez to złącze jest ona też zasilana.  Tablica umożliwia wyświetlanie obrazu o przekątnej do 3 metrów. Odległość kamery od tablicy nie powinna być większa niż 5 metrów. To ograniczenie powoduje, że do współpracy z tym modułem musimy wybrać projektor, który z odległości max. 5m wyświetli pożądanej wielkości obraz.

Tablice interaktywne podczerwień/ultradźwięki (z modułem umieszczanym przy obrazie projektora)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Zestaw składa się z odbiornika – modułu interaktywnego  i pióra interaktywnego. Moduł interaktywny umieszcza się w pobliżu powierzchni roboczej tablicy. Moduł ten poprzez podczerwień i ultradźwięki przekształca ruchy pióra na sygnał elektryczny, który poprzez złącze USB jest przekazywane do komputera. Dołączone oprogramowanie interpretuje odpowiednio ten sygnał i ustala aktualne położenie pióra. Pisak spełnia rolę myszki. To wszystko co robimy na ekranie naszego monitora przy pomocy myszki, możemy również robić na tablicy interaktywnej za pomocą pióra. A zatem, możemy np. otwierać i zamykać różnorodne aplikacje i programy. Oprogramowanie dołączone do modułu umożliwia ponadto: sporządzanie notatek i rysunków na tablicy, odtwarzanie filmów z możliwością wykonywania notatek bezpośrednio na pojedynczych kadrach, importowanie plików graficznych, zapisywanie przeprowadzonych zajęć i wysyłanie ich pocztą elektroniczną lub wydrukowanie, czyli realizuje funkcje standardowych tablic interaktywnych.

Podsumowanie

Przenośne tablice interaktywna stanową bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które robią prezentację w różnych miejscach.  Nie trzeba przenosić całej tablicy – w tych rozwiązaniach tablicę stanowi dowolna płaska powierzchnia – najczęściej ściana. Wadą tego rozwiązania jest fakt, iż pióra wymagają zasilania (muszą być ładowane)  – nie można sterować tablicą przy pomocy np. palca.  Ponadto wadą jest konieczność podłączenia modułu interaktywnego (kamery lub modułu podczerwieni) do komputera poprzez złącze USB. Zazwyczaj odległość ta jest większa niż 5 metrów, więc należy zastosować specjalne kable USB, które umożliwiają transmisje na takie odległości. Mamy rozwiązania umożliwiające  transmisję sygnały USB na odległości ponad 100m. Najważniejszą zaletą rozwiązań mobilnych jest ich cena. Koszt zakupu takiej tablicy (bez projektora multimedialnego) kształtuje się  na poziomie 1500-2000 zł, co stanowi niecałe 50% ceny standardowej stacjonarnej tablicy interaktywnej.

Tagi: , , , ,