Jaki projektor multimedialny kupić ?

Data utworzenia: 11/05/2013 / Autor: admin / Kategoria: Projektory multimedialne, Tablice interaktywne

Projektor multimedialny stał się nieodzownym narzędziem prezentacyjnym używanym podczas szkoleń,  targów,  seminariów,  konferencji,  prezentacji ofert.  Projektor to urządzenie służące do wyświetlania obrazu na ekranie na podstawie otrzymywanego sygnału. Źródłem takiego sygnału może być stacjonarny komputer, laptop, kamera, odtwarzacz DVD. Przymierzając się do zakupu zadajemy sobie pytanie: które urządzenie będzie najbardziej nam odpowiadało. Aby podjąć świadomą decyzję należy najpierw zapoznać się z jego parametrami. Do najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić szczególna uwagę należy: rozdzielczość, jasność, kontrast, czas pracy lampy.

Rozdzielczość

Rozdzielczość to ilość punktów (pikseli), z których składa się obraz (ilość linii pionowych x ilość linii pionowych). Rozdzielczość podstawowa czyli tzw. natywna jest najważniejszym parametrem mającym wpływ na czytelność obrazu i możliwość wyświetlenia większej ilości szczegółów. Jest to rozdzielczość jaką faktycznie posiada projektor (jego matryca) i jaką wyświetli na ekranie. Najpopularniejszą  rozdzielczością projektorów jest XGA (1024×768). Jeżeli do takiego projektora dostarczymy sygnał o większej rozdzielczości np. 1280×1024 to urządzenie przeskaluje obraz i wyświetli go z rozdzielczością podstawową. Fizycznie projektor nie jest w stanie osiągnąć większej rozdzielczości niż natywna. Dlatego też należy rozróżnić rozdzielczość podstawową od rozdzielczości maksymalnej (jaką projektor może przyjąć i wyświetlić po przekształceniu na rozdzielczość natywną). Do zastosowań edukacyjnych i biznesowych rozdzielczość XGA jest wystarczająca. Jeżeli chcemy wykorzystać projektor w kinie domowym proponujemy zakup urządzenia o rozdzielczości WXGA (1280×720) lub FullHD (1920×1080).

Jasność

Inaczej nazywana „siłą światła”. Parametr ten określa natężenie światła emitowanego przez projekt. Od jasności projektora w dużej mierze zależał widoczność wyświetlanego obrazu. Jasność podawana jest w ANSI lumenach. Parametr ten powinien być skorelowany z planowanym zastosowaniem urządzenia. Jeśli będziemy korzystać z projektora w zaciemnionym pomieszczeniu (np. do kina domowego – projekcja najczęściej odbywa się wieczorem) można wybrać urządzenie o mniejszej jasności (1500-2000 ANSI lumenów). Jednak gdy będziemy korzystać z projektora w jasnych pomieszczeniach (w szkołach na lekcjach) należy wybrać urządzenie o większe jasności (powyżej 3000 ANSI  lumenów).

Kontrast

Określa się go poprzez stosunek luminancji maksymalnej (biel) do luminancji minimalnej (czerń). Innymi słowy to różnica jasności pomiędzy najjaśniejszym punktem ekranu a punktem najciemniejszym. Im wyższy jest współczynnik kontrastu, tym większa jest zdolność projektora do wyświetlania poszczególnych odcieni kolorów. Większy kontrast umożliwia dokładniejsze odwzorowanie barw.  Do kina domowego projektor powinien mieć kontrast tym 5000:1 lub lepszy. Dla zastosowań biznesowych wystarczy kontrast na poziomie 1000:1. Jednak przy porównywaniu różnych projektorów należy zwrócić uwagę na to wg jakiej metody mierzony był kontrastu. Porównywać można jedynie urządzenia badane tym samym sposobem. Są dwa rodzaje pomiaru kontrastu. Pierwsza metoda pomiaru to Full On/Off określa współczynnik pomiędzy mocą światła obrazu całkowicie białego i całkowicie czarnego. W metodzie ANSI wyświetlane są naprzemiennie ułożone czarne i białe pola. Najpierw oblicza się średnią moc światła pól białych oraz czarnych, a następnie dzieli te wartości przez siebie.

Żywotność lampy

Żywotność lampy ma znaczenie wszędzie tam, gdzie projektor będzie intensywnie używany. Żywotność lampy („half-life”) określa ilość godzin, po której jasność lampy może spaść do 50% jasności początkowej, charakterystycznej dla projektora nowego. Po przepracowaniu tego okresu projektor zażąda jej wymiany (pomimo, że lampa nadal świeci, choć z mniejszą jasnością). Na żywotność lampy duży wpływ mają warunki pracy projektora. W przypadku częstego przenoszenia czy używania w zadymionych pomieszczeniach czas pracy lampy spada. Zatem może się zdarzyć, że projektor poprosi o wymianę lampy nawet gdy urządzenie nie przepracował jeszcze nominalnej ilości godzin. Czas pracy lamp montowanych w projektorach LCD i DLP wynosi zazwyczaj 3000-4000 godzin. Większość projektorów posiada opcję ekologiczną, dzięki której zmniejszony zostaje pobór prądu i jednocześnie wydłuża się czas działania lampy – czas pracy lamp w trybie ECO wynoszą zazwyczaj 4000-6000 godzin. W projektorach LED czas pracy lampy jest znacznie większy i wynosi zazwyczaj 20 000 – 30 000 godz. Niezależnie od „naturalnego” zużycia lampy, element ten może również ulec zniszczeniu po przypadkowym wyłączeniu zasilania. Nagrzana lampa nie zdąży zostać schłodzona przez wentylatory, gwałtowne wyłączenie zasilania może spowodować jej pęknięcie.

Analizując w/w parametry projektora multimedialnego można wybrać urządzenie najbardziej dostosowane do swoich potrzeb.

 

 

 

Tagi: , , ,