Jak działa tablica interaktywna ?

Data utworzenia: 19/07/2011 / Autor: admin / Kategoria: Tablice interaktywne

    Aby używać tablicy interaktywnej będziesz potrzebować komputera oraz rzutnika. Tablicę podłącza się do komputera za pomocą standardowego kabla USB (wejście na myszkę), projektor zaś za pomocą gniazda monitora.
Tablica staje się w ten sposób wielkim ekranem komputera.

Czyli:

1) Komputer jest podłączony do projektora i do tablicy interaktywnej.
2) Projektor wyświetla to co jest na ekranie komputera na tablicę.
3) Tablica przekłada dotyk specjalnym piórem lub palcem na sygnał, który odbierany jest przez komputer jako zwykły ruch lub kliknięcie myszką. Można więc myśleć o piórze lub swoim palcu jako o myszce komputerowej. Proste!

Istnieją dwa sposoby interakcji z tablicą: za pomocą palca (resistive technology) i za pomocą specjalnego długopisu (głównie technologia elektromagnetyczna).

Komputer jest sterowany przy pomocy tablicy, która przejmuje rolę myszki. Przesuwając palec lub długopis po tablicy, kursor automatycznie przesuwa się po ekranie komputera. Analogicznie, szybkie, dwukrotne dotknięcie tablicy symuluje podwójne kliknięcie myszką. To proste!

Tablice, do pisania po których wykorzystujemy własne palce są z reguły idealne dla młodszych uczniów szkół podstawowych, którzy potrzebują prostego sposobu nanoszenia treści na tablicę. W szkołach średnich lub wyższych, gdzie uczniowie przyzwyczajeni są do używania długopisu, to właśnie metoda, która będzie go wykorzystywać (technologia elektromagnetyczna) będzie lepsza niż pisanie palcem, które starszym z reguły sprawia kłopot. Dla niektórych kręgów (np. medycyna, gdzie przesuwanie zdjęć palcem jest wygodne) technologia „resistive” jest najlepszym rozwiązaniem.

Wszystkie tablice interaktywne posiadają oprogramowanie, które pozwala im działać jako „copyboard”. Oznacza to, że wszystko to co jest widoczne na tablicy może być zapisane na komputerze, a później wydrukowane lub przesłane e-mailem.
Niektóre programy posiadają wbudowane oprogramowanie OCR (program który rozpoznaje pismo), zatem wszystko, co napiszemy na tablicy może być przetworzone na tekst komputerowy.

Oprogramowanie do tablic interaktywnych

Jak już wspomnieliśmy, do każdej tablicy dołączane jest wliczone w jej koszt oprogramowanie. Różni się ono pomiędzy producentami, a nawet niektórymi modelami tablic tego samego producenta – różnica ta wynika z różnego przeznaczenia konkretnych modeli tablic.
OCR (zdolność rozpoznawania pisma) jest dostępne tylko w niektórych programach.
Oprogramowanie tablic jest wyjątkowo ważne. Można myśleć o nim jako o oprogramowaniu komórki. Jeżeli jest nieintuicyjne, opanowanie obsługi zwykłego telefonu może zająć nawet rok. Jeżeli natomiast jest proste, użycie tablicy jest równie łatwe jak używanie komputera w jego prostych funkcjach.
Prosimy Państwa o kontakt, dzięki czemu otrzymają Państwo pewność, że dostarczane oprogramowanie jest odpowiednie dla Państwa potrzeb.

Tagi: